VITAMIN B1 – DAJE SNAGU I JAČA ŽIVCE

Mnogima poznat pod imenom tiamin ili aneurin, vitamin B1 je veoma važan za prenos nervnih nadražaja na mišiće, pa na taj način brine za našu pokretljivost.

Vitamin B1 je važan za živce i energiju, jer kao koenzim učestvuje u razgradnji ugljenih hidrata u živcima i mišićima. Uključen je u većinu procesa dobivanja energije iz ugljenih hidrata u našem telu. Važan je i za stvaranje energije naših malih sivih stanica, jer i mozak radi „na šećer“. Bez vitamina B1 nervni sistem se ne bi mogao obnoviti nakon velikih napora. Osim toga, potpomaže bolji rad srca, creva i kosti.
Teško je naći osobu kojoj ne trebaju dodatne količine B1.
Proizvodi od belog brašna, bela, oljuštena riža (u ljuski ima vitamina B1), previše šećera i još više slatkiša – doveli su do toga da siromašnih vitaminom B1 ima posvuda. Ako pritom još i često zavirite u čašicu, još ste u većoj opasnosti. Potencijalne kandidatkinje za pomanjakanje vitamina su i trudnice te dojilje.

Ako ga ima premalo

Pojavljuje se razdražljivost, teškoće s koncentracijom i razmišljanjem, gubitak apetita, nesanica čak i probavne smetnje. U teškim slučajevima dolazi do premećaja srčanog ritma, bolesti arterija srca, upale živaca, bolova i slabljenja mišića i bolova u kostima. Moguć je i otok (edem), često se pojavljuje i pritisak i depresija.

U današnje vreme nedostatak vitamina B1 najčešće se javlja kod alkoholičara, jer velike količine alkohola smanjuju usvajanje tiamina u organizmu. Na taj način dolazi do nastanka bolesti beri-beri, pri čemu se oštećuju nervi, mozak, srčani mišić. Nedostatak vitamina B1 može da se javi kod loše ishrane, poremećaja u apsorpciji hrane (malapsorpcioni sindrom), alkoholizma.

Beri-beri se karakteriše poremećajima vida, psihičkim poremećajima, mišićnom slabošću, paralizom očnih mišića, smanjenom osetljivošću i grčevima u nogama i stopalima, poremećajima srčanog ritma, krvnog pritiska, disanja. Razvoj anemije, perifernih edema, gubitak apetita i anoreksija su znaci dugotrajnog deficita vitamina B1 u organizmu. Krajnji ishod bolesti beri-beri može biti i smrt. Nedostatak ovog vitamina sprovodi se davanjem visokih doza ovog vitamina – 50mg dnevno i više. Kada se nadoknadi vitamin koji nedostaje, organizam se vraća u stanje normalnog funkcionisanja.

Često je potrebno primeniti kompleks B vitamina, a za dejstvo vitamina B1 korisno je i prisustvo vitamina B6 i B12. Kompleks B vitamina utiče na rast i razvoj, funkcionisanje nervnog sistema, na imuni sistem, na srce i krvne sudove.

Vitamina B1 ima u kvascu (hleb, kvasna peciva, pivo), mekinjama, nerafinisanim žitaricama, nepoliranom pirinču, mesu, a naročito u jetri i bubrezima, jajima, mleku, kupusu, spanaću, krompiru i raznim drugim vrstama voća i povrća. Često se proizvodi od brašna obogaćuju vitaminom B1. Pri kuvanju vitamin B1 se lako raspada na povišenoj temperaturi.

Preporučene dnevne doze za vitamin B1 su:

Za odojčad (0–12 meseci): 0.2-0.3mg
Za decu
1 – 3 godine: 0.5mg
4 – 8 godine: 0.6mg
9 – 13 godina: 0.9mg
Odrasli
Muškarci 14 godina i stariji : 1.2mg
Žene 14 godina i starije: 1.0mg

Trovanje vitaminom B1 – hipervitaminoza ne može nastati, jer je rastvorljiv u vodi, a nepotrebne količine ovog vitamina se izlučuju iz organizma.

Pri upotrebi diuretika Henlejeve petlje (Lasix, Yurinex, Edemid forte) dolazi do pojačanog izlučivanja vitamina B1 iz organizma, pa je potrebno povećati unos. Oralni kontraceptivi takođe mogu izazvati deficit vitamina B1. Sulfiti – konzervansi prisutni u suhomesnatim proizvodima, konzerviranom voću i povrću, takođe mogu smanjiti nivo ovog vitamina. Kod upotrebe nekih antidepresiva (Maprotilin, Amitriptilin, Anafranil) može doći do značajnog poboljšanja depresivnih stanja ako se istovremeno uzima 10mg vitamina B1 dnevno.

Benfotiamin je jedan od sintetski dobijenih derivata tiamina, koji je liposolubilan (rastvorljiv u mastima i samim tim se duže zadržava u organizmu). Na tržištu je prisutan lek Milgamma za dijabetesnu polineuropatiju, koji sadrži upravo benfotiamin i vitamin B6. U Nemačkoj lekari koriste ovu kombinaciju i kod oštećenja nerava i bola, npr. kod išijasa. Ovaj oblik vitamina B1 dovodi do smanjenja štetnog uticaja povećane koncentracije šećera u krvi na ćelije i tkiva organizma. U visokim dozama benfotiamin se pokazao uspešan u terapiji dijabetesne retinopatije, neuropatije i nefropatije.

Post Author: Saveti Prirode

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *