UZGOJ CVEĆA

Uzgoj cveća je jedan od najlepših hobija. Za razliku od uzgoja povrća gde su rezultati vašeg rada jestivi plodovi, rezultati vašeg rada i posvećenog vremena kod uzgoja cveća su trenutni i ne mogu se sačuvati za kasnije. Cveće uzgajamo da bi jednostavno uživali u njegovoj lepoti. Uzgoj cveća spada u „uradi sam“ poslove i nije naročito naporno, ali da bi u ovom hobiju što više uživali važno je da znamo osnovna pravila uzgoja.

1. Pripremite zemlju. Bez obzira na to da li cveće direktno sadite napolju u vašem cvećnjaku, presađujete biljke ili počinjete sa sobnim biljkama zemljište mora u potpunosti biti pripremljeno. Za sobne biljke ovo može biti vrlo jednostavno. Kupite kvalitetnu zemlju za cveće i njome napunite saksiju.Za cvećnjak morate ukloniti busenje i prekopati zemlju jednom ili dva puta kako bi ste dobili finu rastresitu zemlju za vaše cveće. Sledeće, dodajte dovoljnu količinu komposta i prekopajte tako da se kompost sjedini sa površinskim slojem zemlje. Ovaj korak je veoma važan za višegodišnje biljke jer će takvo cveće živeti u istoj zemlji nekoliko godina.

2. Saznajte šta je potrebno cveću koje gajite. Neko cveće je veće pa mu morate na primer obezbediti veće rastojanje u cvećnjaku. Druge vrste opet ne zahtevaju prostor pa ih možete saditi vrlo gusto. Cveće se takođe razlikuje prema količini sunčeve svetlosti koja mu je neophodna. Neke vrste cveća zahtevaju i određenu podlogu na primer zemlju, pesak…

3. Sadite i presađujte pažljivo. Kada ste odabrali i pripremili mesto i zemlju iskopajte rupu malo veću nego što je korenje biljke koju sadite. Stavite cveće u pripremljenu rupu i koren zatrpajte preostalom zemljom. Malo pritisnite zemlju kojom ste zatrpali koren. Ukoliko fali, dodajte još zemlje. Ako sadite seme iskopajte rupu. Za dubinu rupe najbolje je da se raspitate prilikom kupovine semena ili da pogledate uputstvo na pakovanju. Postavite seme u rupu i zatrpajte zemljom i lagano pritisnite. Nekom semenu da bi proklijalo treba svetlost, u tom slučaju nemojte ga zatrpavati već ga samo lagano pritisnite u zemlju

4. Zalivanje. Kada ste zasadili vašu biljku ili seme dobro ga zalijte. Pazite da prilikom zalivanja ne rasterate zemlju i otkrijete koren ili seme

5. Đubrivo. Da bi vaše cveće dobro napredovale i lepo izgledale dodajte im đubriva u skladu sa njihovim potrebama

6. Skidajte stare cvetove. Da bi Vaša biljka što duže cveta i ima lepe nove cvetove morate skidati stare. Kada stari cvetovi ostanu na biljci to je signal za nju da počne da proizvoditi seme čime se zaustavlja proces cvetanja

7. Problemi. Ukoliko cveće slabo napreduje proverite da je nisu napale štetočine ili neka bolest. Kada latice cvetova ili lišće ima rupice ili kada na donjoj strani lišća ima lepljivih ostataka to je siguran znak da imate problema sa bubama. Postoji mnogo sredstava na tržištu koje uklanjaju štetočine pa je najbolje da se o tome raspitate u poljoprivrednoj apoteci ili cvećari. Bolesti takođe imaju svoje signale – deformisano lišće. Kod ovakvih slučajeva najlakše rešenje je ukloniti oboleli list ili celu biljku. Ukoliko primetite je lišće žuto najverovatnije je da ste je previše zalivali ili previše đubrili.

Kada ste posadili cveće i ono poraslo i procvetalo ne zaboravite da odvojite malo vremena i posmatrate njegovu lepotu. To je u stvari bio jedini razlog zašto ste ga zasadili.

Post Author: Saveti Prirode

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *